top of page
shutterstock_1674206194-2.jpg

Náš příběh

JAK TO TEHDY ZAČALO

Zdeněk Nedvěd už před sametovou revolucí jako autor a manažer spolupracoval s řadou kapel, mimo jiné s Jazz Q, Beatings nebo George & Beathovens Petra Nováka. Svou vášeň pro hudbu se ale nakonec rozhodl zúročit jinak. Založil vlastní nahrávací studio a dal dohromady studiovou skupinu hudebníků, kterou pojmenoval Fontána.

 

Pokud byste se tedy ptali, odkud se vzal název rodinné firmy, tady máte odpověď. Se skupinou Fontána Zdeněk tvořil hudbu pro Krátký film a významnou reklamní agenturu Merkur, a tak se také poprvé seznámil s pojmem produkční hudba.

Revoluce v roce 1989 otevřela úplně nové možnosti a zájem o tuto hudbu stoupal. Zdeněk tak v roce 1992 založil hudební nakladatelství Studio Fontána, které jako vůbec první dokázalo do Československa dostat tvorbu kvalitních hudebních knihoven ze západní Evropy. 

PRVNÍ ZAHRANIČNÍ PARTNERSTVÍ

Velkým přínosem bylo v tomto směru setkání s manželi Narholzovými, majiteli německého Sonotonu, který už tehdy patřil mezi nejvýznamnější hráče v oboru a letos od jeho založení uplyne už 57 let. Rotheide a Gerhard Narholzovi pozvali začátkem devadesátých let Zdeňka do Německa a předali mu mnoho užitečného ze svých zkušeností. Netrvalo dlouho a Studio Fontána začalo v  Česku a Slovensku jejich firmu exkluzivně zastupovat a zastupuje ji dodnes.

Sonoton_0041_630_558d11848ae8_edited.jpg
magazine Fontana_edited.jpg

RODINA JAKO TÝM

Kdo by neznal legendární Transformers nebo Želvy Ninja! Málokdo ale ví, kde se oblíbené postavy učily česky. Bylo to v nahrávacích studiích, která vedla Ivana Nedvědová a  v nichž se mimo jiné dabovaly do češtiny filmy, seriály a reklamy pro nově vznikající soukromé televize a reklamní agentury. Právě studia byla pro budoucnost Studia Fontána klíčová. Rodinná firma díky nim prosperovala a Zdeněk si tak mohl dovolit pokračovat v dobývání vod produkční hudby, které byly v našich zeměpisných šířkách stále téměř neprobádané.

Studiu Fontána se dařilo navazovat spolupráci s dalšími a dalšími reklamními agenturami a televizními tvůrci. Nedvědovi s úsměvem vzpomínají, jak bylo oproti dnešní době tehdy složité hudbu ke klientům vůbec dostat. Do distribuce se už jako děti zapojovali oba synové.

 

Kompletovali CD a starší Jan s otcem jezdíval v autě plným CDček k českým i slovenským klientům, kteří si vybírali hudbu pro televizní vysílání z tištěných katalogů. O některé z těchto klientů se Jan stará dodnes. 

 

VLASTNÍ NAHRÁVKY:
OD FOLKLORU PO SYMFONII

Kromě toho, že Studio Fontána nabízí hudbu svých zahraničních partnerů, vydává také vlastní tvorbu prostřednictvím svých 17 katalogů. Ten úplně nejstarší, Fontana Music Library, byl dokonce první knihovnou v bývalém východní bloku.

Nedvědovi kvůli autentické hudbě objeli kus světa. V repertoáru knihovny jsou etnické nahrávky z různých zemí, mimo jiné ze Singapuru, Japonska, Nového Zélandu, Bulharska nebo Egypta. Za zmínku stojí také klasické skladby, z nichž některé Zdeněk nahrál se symfonickým orchestrem v pražském Rudolfinu. 

fontana studio foto.png

Na tvorbě se podílejí či podíleli přední čeští a slovenští umělci jako Luboš Andršt, Radim Linhart, Martin Němec, Josef Krček, Bobo Kantor, Pavel Marcel, Martin Laul, Petr Wajsar, Laco Déczi, Tomáš Živor, Jan Hála, Petr Pokovba, Zdeněk Merta, David Freedom nebo Milan Svoboda a další. Originální tvorba je dnes zastoupená ve více než 40 zemích a objevila se v nepřeberném množství filmů, seriálů a reklam po celém světě.

Například swingová skladba Milana Svobody, Coffee Meditation, se díky partnerství s Warner Chappell Production Music dostala do filmu Kód Enigmy a roztančila Benedicta Cumberbatche a Keiru Knightley. Důkazem toho, že se tvorba Studia Fontána řadí mezi tu nejkvalitnější, je také prestižní cena Mark Award, kterou americká asociace produkčních knihoven udělila v roce 2018 katalogu Sprint Edge za nejlepší pop-rock track. Mezi další úspěšné originální knihovny patří například Sprint nebo TV Club.

MusicSearch_edited_edited_edited.jpg

PŘEROD V
TECHNOLOGICKOU FIRMU

S příchodem nového tisíciletí a nových technologií bylo jasné, že dodávat klientům hudbu na CD brzy nebude stačit.  Nedvědovi tak investovali do vývoje elektronické platformy, ve které by klienti mohli skladby pohodlně vyhledávat. “Music Search” ale nabízel pouze vlastní tvorbu z katalogů Fontána Music Library, nikoliv od partnerů z jiných zemí.

Dnes už je to těžko představitelné, ale před dvaceti lety bylo zcela běžné, že hudební knihovny měly na svých stránkách k dispozici jen svou vlastní hudbu. Klienti se tak museli vždy přihlásit na web vybrané firmy a požadované skladby stahovat od každé zvlášť.

HUDEBNÍ BANKA

Když se v roce 2007 do rodinného podniku naplno zapojili Jan a Martin, rozhodli se zariskovat a vyhledávání hudby uživatelům co nejvíce zjednodušit vyvinutím úplně nové platformy.

Začal tak vznikat předchůdce dnešní Hudební banky. První výsledek přišel po více než roce práce. Neodpovídal ale vysokým cílům, které si sourozenci Nedvědovi vytyčili, a tak nezbývalo, než začít znovu. V roce 2011 se to podařilo! První klienti začali používat Hudební banku, vyhledávač, který jako jeden z prvních na světě nabízel nejen hudbuz vlastní produkce, ale také tvorbu všech zahraničních partnerů.

FONTANA SCREEEN.png

Hudební banka začala s 15 katalogy a desítkami tisíc nahrávek. Dnes už nabízí na 2,5 milionu skladeb od stovek tvůrců z celého světa. Aplikaci Studio Fontána zpočátku nabízelo jen klientům v Česku a na Slovensku, před několika lety se rozšířila také do Maďarska, následně do Chorvatska, Slovinska, Německa a v roce 2022 také do Skandinávie. 

Vývojáři Hudební banky neustále pracují na tom, aby aplikace profesionálům v audiovizuálním odvětví co nejvíce usnadňovala hledání hudby a stále ji vylepšují. V roce 2022 vyšla už její čtvrtá verze.

IMG_9610_edited.jpg
KLÍČ K ÚSPĚCHU

Pokračování v rodinné živnosti bylo pro oba syny přirozené, i když rodiče to nikdy nebrali jako samozřejmost. 

Martin se sám rozhodl zanechat advokacie, stal se CEO Studia Fontána a své znalosti z oblasti autorského práva a technologií využívá ve prospěch celého oboru. Stal se mimo jiné předsedou evropské asociace produkční hudby IPMG a založil technologickou firmu AIMS API.  Její unikátní technologii, která vyhledává hudbu na základě podobnosti, používají špičky produkční hudby jako BMG PM, Sony Extreme, Warner Chappell PM nebo Universal PM.

Jan pro Studio Fontána vybudoval tým sales manažerů, má na starosti otevírání nových trhů a péči o významné klienty. Zároveň pokračuje ve své hudební kariéře jako interpret a autor. 

 

Zdeněk Nedvěd stále produkuje a vydává hudbu pro Fontana Music Library. Ivana se stará o finance firmy a zároveň vede nahrávací studia, kde se stále dabují seriály, filmy a reklamy.

Studio Fontána může dnes i díky spolupráci s profesionály ze všech možných odvětví konkurovat těm nejvýznamnějším firmám v oboru z celého světa. Za klíč k úspěchu Nedvědovi považují přátelskou a transparentní firemní kulturu, kterou se jim během třiceti let podařilo vybudovat.

bottom of page